Co jest lepsze Blogger czy WordPress? Moje podsumowanie.

Jak ten czas szybko leci! W maju tego roku minął rok odkąd przeniosłam swój blog na własną domene oraz na WordPress.

Chciałabym w końcu podsumować rok mojego korzystania z dodatkowych funkcji jakie dał mi WordPress oraz postaram się odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze Blogger czy WordPress?. Mam nadzieje, że uda mi się pomóc osobom, które tak jak ja kiedyś, stoją przed decyzją o czy zdecydować się na Bloggera czy jednak na WordPress.

Blogger czy WordPress



Zalety posiadania własnej domeny. WordPress
Własny email!

Tak jak już pisałam w moim podsumowaniu prawie dwóch miesięcy na własnej domenie, jednym z największych plusów jest posiadanie swojego adresu email. Zawsze chciałam taki posiadać. Teraz mam taką możliwość i jestem z tego faktu bardzo zadowolona.

Przydatne wtyczki

Wtyczki dzięki, którym możemy postarać się pozycjonować swoje wpisy wyżej w wyszukiwarce. Przyznam, że bardzo przydaje mi się ta opcja. Kiedyś, gdy jeszcze używałam Bloggera, nie wiedziałam nawet, że niektóre z rzeczy, które robię pisząc wpisy mają wpływ na to, jak odbierają go inni albo jak „widzi” go wyszukiwarka. Teraz to wiem i przyznaje, że jest to naprawdę pomocne i co najważniejsze działa. Wpisy, które są u mnie na blogu w zakładce popularne wpisy, są naprawdę popularne w wyszukiwarce. Motywuje to do dalszej pracy i rozwijania bloga.

Blog jest mój.

Warto również wspomnieć o tym, że posiadając bloga na swojej domenie i hostingu blog jest nasz. Kupujecie sobie miejsce w sieci, które jest wasze. Na Bloggerze nie do końca wszystko takie jest. Warto wziąć to pod uwagę.

Współprace

Na pewno jest to jeden z punktów, który interesuje większość blogerów. W dzisiejszym świecie niestety bardzo mała część ludzi „w Internecie” robi coś za darmo i tylko dla hobby. Ja to rozumiem, bo jeśli możemy dostawać wynagrodzenie, za to co lubimy, to dlaczego mielibyśmy z tego nie skorzystać. Warto również pamiętać o tym, że własna domena daje więcej możliwości. Blog (strona), który posiada swój adres, bez zbędnych „dodatków” na pewno wygląda bardziej profesjonalnie w oczach firm, które chciałaby z nami współpracowa. Oczywiście nie twierdze, że osoby, które mają bloga np. na Bloggerze, nie mogą mieć współprac. Sama znam kilku blogerów, którzy mają takie współprace i są zadowoleni ze swoich blogów.

Dużo nowej wiedzy o blogowaniu![

Wcześniej, gdy miałam bloga na Blogspocie, nie wiedziałam wielu rzeczy, które teraz są dla mnie normą. Mowa tutaj przede wszystkim o wspomnianym wcześniej pozycjonowaniu stron czy Google Analytics. Pomaga mi w sprawdzeniu jak rozwija się mój blog oraz podejrzeć wpisy, które najchętniej czytacie.



Przeniesienie bloga zmotywowało mnie do rozwijania się w tym kierunku i do poszukiwać coraz to nowszych rozwiązań, aby jak najlepiej rozwinąć swój blog oraz aby pisanie sprawiał mi ogromną przyjemność.



Zalety posiadania bloga na Bloggerze
Obserwatorzy

Na pewną jedną z większych zalet jest posiadanie obserwatorów, którzy tak samo piszą bloga na platformie Blogger. Ułatwia to bardzo prosty widget, w który wystarczy tylko kliknąć i zostaje się obserwatorem. Dzięki temu wpisy wyświetlają się naszym obserwatorom i jest duże prawdopodobieństwo, że przeczytają oni nasz najnowszy wpis. U mnie to działało. Miałam fajną grupę czytelników, którzy czytali i komentowali moje najnowsze wpisy. Ja robiłam tak samo. Teraz sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Oczywiście wiem, że można informować o nowych wpisach inaczej ale jednak brakuje mi opcji „Obserwatorów”.

Darmowy blog

Drugim bardzo ważnym aspektem jest oczywiście darmowe prowadzenie bloga. Jest to na pewno super opcja dla każdego początkującego blogera. Warto wypróbować swoich sił na darmowych platformach. Ja nie żałuję, że najpierw miałam bloga na Blogspocie. Dzięki temu dużo się nauczyłam i swojego bloga, mogę prowadzić już z jakimś doświadczeniem i wiedzą.



Blogger czy WordPress?

Podsumowując mój dzisiejszy wpis, spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze dla blogera Blogger czy WordPress?

Moim zdaniem, jeśli ktoś jest początkującym blogerem i chce dopiero zacząć swoją przygodę z blogowaniem, to polecam darmowe platformy. Warto sprawdzić, czy jest to nasza bajka i czy na pewno chcemy spróbować swoich sił w blogowaniu.

Natomiast jeśli bierzemy pod uwagę bardziej profesjonalne prowadzenie bloga, to warto zainwestować w swoją własną domenę. Tak samo jest z chęcią posiadania czegoś naprawdę swojego w sieci, wtedy również warto zainwestować w swój hosting i domenę.

Blogger czy WordPress? Jeśli o mnie chodzi to o wiele bardziej wolę WordPress-a, szczególnie za wspomniane przeze mnie wcześniej wtyczki, które ułatwiają pisanie. Uwielbiam pisać na WordPressie i chyba nie wróciłabym się już na blogspota.

Jak jest u Was? Wolicie Blogger czy WordPress? A może korzystacie z innych opcji? Chętnie poczytam Wasze historie związane z blogowaniem.


❤ Podoba Ci się wpis? Udostępnij go u siebie. ❤


KOMENTARZE

  1. Bardzo fajny i przydatny wpis! Ja zakładając bloga sama biłam się z myślami na jakiej stronie to zrobić. Przyznam się, że miałam ich kilka, pierwsze były na Blogspocie i podobało mi się tam, że jednak łatwiej było trafić do odbiorcy, jakoś tak było więcej wyświetleń i można było mieć obserwatorów. Aktualnego bloga prowadzę na WordPressie, ale nadal na darmowej domenie, ponieważ jeszcze nie czuję się na siłach na swoją własną stronę. Dużo bardziej podoba mi się cały wygląd i otoczka bloga. Czuję się bardziej profesjonalnie. Pozdrawiam 🙂

  2. Chciałbym sprostować: Blogując na Bloggerze również możesz mieć płatną-własną domenę, maila w tej domenie oraz statystyki Analytics. Samo podpięcie kupionego adresu jest darmowe. Wystarczy wybrać odpowiednią firmę (nie pierwszą lepszą z wyszukiwarki), która ma dobrą ofertę cenową za odnowienia i potem skonfigurować adres niestandardowy, żeby wskazywał na bloga. Dodatkowo wiele z tych firm oferuje w takiej opłacie uruchomienie skrzynki email. Z Analytics pobierasz IDentyfikator i wklejasz do ustawień Bloggera, to dużo lepsze niż te podstawowe dane z panelu.

    Z tą własnością też nie jest to w pełni precyzyjne, bo treści w obu przypadkach są Twoje. Prawa autorskie, z tego co pamiętam, są u nas niezbywalne. Możesz wykonać kopię wpisów, pobrać zdjęcia, zapisać motyw. Opłata za hosting to taki bardziej wynajem-dzierżawa niż własność. Też masz regulaminy i trzeba ich przestrzegać. No i pilnować faktur (na szczęście zazwyczaj raz w roku), bo inaczej strona zniknie z sieci.

    Nie zgadzam się, że Blogger jest głównie dla początkujących, chociaż można zauważyć, że zazwyczaj przez takich wybierany jako pierwsza platforma. Masa blogerów bloguje tam od 5-10 lat. Mają domeny lub nie, współpracują komercyjnie z firmami, ich blogi są popularne. Z mojej perspektywy o profesjonalizmie decyduje przede wszystkim wysokiej jakości treść, czytelny wygląd witryny, dopasowany do dzisiejszych standardów (szczególnie komórki – RWD) a sama platforma to kwestia drugorzędna – co dla kogo wygodniejsze. Warto rozpisać sobie czego będziemy potrzebować i wtedy skonsultować się z kimś, kto pomoże wybrać pasujące narzędzie. Takie, które nie będzie nas ograniczało.

  3. Dla mnie zdecydowanie najlepszą opcją była własna domena i taką mam od początku. Nie próbowałam nigdy inaczej, ale od początku założyłam, że blog ma być mój. Jest i dzięki temu mam nad tym pełną kontrolę. Pozdrawiam

    1. Super! Jeśli od początku wiedziałaś czego chcesz, to moim zdaniem był to dobry wybór. Fajnie, że jesteś zadowolona ze swojej decyzji. Oby tak dalej! Powodzenia i również pozdrawiam! 🙂

Zostaw swój komentarz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

M A Ł G O R Z A T T