Jaki jest Twój język miłości?

Kilka dni temu były Walentynki. Jedni je świętują i uwielbiają, a inni wręcz przeciwnie. Kwestia życiowych doświadczeń i spojrzenia na miłość. Dzisiaj właśnie o tym ostatnim chciałabym napisać i zastanowić się nad tym czym jest język miłości.

Jakiś czas temu (będzie już dobrych kilka lat) wpadłam na bardzo interesującą informację na temat tego jak wygląda miłość dla różnych osób. Okazuje się, że nie dla każdego „kochać” znaczy to samo. Przyznam, że trochę mnie to zaskoczyło ale zaczęłam interesować się tym tematem i wpadłam na coś co nazywa się „język miłości”.

język miłości

 

Pięć języków miłości?

Ktoś mógłby zapytać co to jest ten cały „język miłości”? Z tego co się dowiedziałam to zbiór pięciu „rzeczy”, które dla różnych ludzi są definicją miłości. Przez wyrażanie się właśnie w jeden, dwa czy może wszystkie z języków, okazujemy miłość. Autorem tego zagadnienia jest Gary Demonte Chapman, z Wikipedi możemy dowiedzieć się kim jest.

 

Gary Demonte Chapman, (ur. 10 stycznia 1938 w China Grove w Karolinie Północnej) – amerykański psychoterapeuta, autor książek i prowadzący programy radiowe. Najbardziej znany jest z serii książek Pięć języków miłości dotyczących relacji międzyludzkich. Jest także pastorem w Calvary Baptist Church w Winston-Salem w Karolinie Północnej.wikipedia.org

 

1. Język miłości: Słowa

Słowa pełnią bardzo ważną i istotną rolę w okazywaniu miłości u niektórych osób. Mówienie „kocham Cię”, lub wypowiadanie innych, równie bardzo kojarzących się z miłością słów to istotny element wyznawania swoich uczuć. Komplementy, liściki, wiadomości na messengerze czy smsy dla osób, których głównym językiem miłości są „Słowa” to bardzo ważny element związku i tego czy czują się kochani czy nie.

 

2. Język miłości: Dotyk

Dotyk jest bardzo ważny jeśli chodzi i miłość. Dla jednych jest on jednak najbardziej ważny przy okazywaniu sobie nawzajem miłości. Głaskanie się po głowie, trzymanie za ręce, przytulanie itp. to rzeczy, które określają ten typ języka miłości.

 

3. Język miłości: Wspólnie spędzony czas

To wydaje się bardzo oczywista rzecz jeśli chodzi o miłość. Wspólnie spędzony czas na pewno powoduje, że zbliżamy się do ukochanej osoby. Czas to najcenniejsze co możemy dać drugiej osobie dlatego dla wielu jest on taką ważną częścią jeśli chodzi o wyznawanie miłości.

 

4. Język miłości: prezenty

Dla niektórych ten rodzaj języka miłości może okazać się zaskakujący ale tak, dla wielu właśnie taka forma okazywania miłości jest najbardziej przekonywująca. Osoby, dla których ten rodzaj „języka miłości” jest najważniejszy oczekują od swojego partnera różnych gestów, które będą wykonywane dla nich oraz prezentów. Ważne dla tych osób jest poczucie, że są dla kogoś ważne, a otrzymywanie prezentów właśnie to u nich oznacza.

5. Język miłości: przysługi

Robienie rzeczy, które nie do końca lubimy to nic przyjemnego. Super jeśli mamy pomoc w ich wykonywaniu. Taki właśnie rodzaj okazywania uczuć wybierają osoby z tym „językiem miłości””.  Wspólne wykonywanie nawet tych codziennych czynności jak pranie, sprzątanie czy gotowanie powoduje ogromną radość w ich życiu. Czują się kochane i w ten sposób odbierają uczucia od drugiej osoby.

 

 

 

 

Jaki jest Twój język miłości?

Jak to jest u Ciebie? Co przychodzi Ci do głowy jako pierwsze gdy myślisz o okazywaniu miłości? Możesz się nieźle zdziwić, że to co uważasz nie jest prawdą dla każdego. Każdy kto to czyta może mieć zupełnie inne spojrzenie na miłość. Ważne, żeby o tym widzieć.

 

❤ Polecam porozmawiać ze swoją drugą połówką o tym jak ona postrzega miłość i jej okazywanie. Czy na pewno zgadzacie się w tym temacie? Czy może macie zupełnie inne wyobrażenie jeśli o to chodzi? Warto to przedyskutować! Może dzięki temu uda się uniknąć wielu nieporozumień, które wynikają właśnie przez niewiedzę na temat języka miłości w Waszym związku. Może dla Waszego partnera/partnerki ważniejsze jest to abyście wykonywali czynności domowe razem i dzięki temu czuje się kochana/kochany, a dla Was te czynności nic nie wnoszą do związku i ważny jest dla Was np. dotyk i to właśnie w  taki sposób okazujecie swoją miłość.

 

Najważniejsze jest to aby pamiętać,
że każdy z punktów „Języka miłości” jest ważny.

 

Każdy z nich powoduje, że okazujemy drugiej osobie miłość. Na pewno wszystkie (lub na pewno większość) z tych rzeczy znajdziecie w swoich związkach. Tak jak wspominała, warto dowiedzieć się jak wygląda sprawa z hierarchią tych punktów u Was i u Waszych partnerów aby stworzyć cudowny i pełen porozumienia związek.

 

❤ Jeśli nie jesteście w związku to też nic nie szkodzi! Dzięki temu, że odnajdziecie swój język miłości będziecie w przyszłości wiedzieć co dla Was jest ważne i jaki sposób okazywania miłości najbardziej do Was przemawia. Uważam, że to bardzo istotna informacja i może dużo ułatwić w poznaniu siebie i w stworzeniu czegoś prawdziwego z drugą osobą.

(Kiedyś coś tam już pisałam o miłości, było to dobrych kilka lat temu… ale jeśli jesteście ciekawi to zapraszam: Miłość – siła, która rozkrusza lodowce)

Jak to jest u Was?
Jaki jest Twój język miłości?

 

❤ Podoba Ci się wpis? Udostępnij go u siebie. ❤


KOMENTARZE

  1. Witam serdecznie ♡
    Ciężko mi byłoby tak sprecyzować miłość do jednego słowa… zwłaszcza, że razem z mężem jesteśmy już dobrych kilka lat razem a miłość z czasem, jak to się mówi, ewoluuje i różni się od pierwszej miłości, do tej po iluś tam latach. Najbardziej zdecydowanie przemawiają do mnie „Dotyk” i „Słowa” tak mogłabym określić naszą relację. Najważniejsze, że uczucia są szczere, ludzie są dla siebie dobrzy, wzbierają się i dopełniają- najpiękniejsza miłość to ta szczęśliwa 🙂
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    1. Mam takie samo zdanie. Jeśli ludzie są dobrzy dla siebie i wspierają się to na pewno wzmocni to ich relacje ♥ . Ja ze swoim mężem również jestem kilka lat po ślubie. 🙂

    1. Oj bardzo mi przykro 🙁 Na pewno znajdziesz cudowną osobę, która sprawi, że na nowo uwierzysz w miłość ♥ Tego Ci życzę!

    1. To prawda! Bardzo ważna jest rozmowa w związku i na pewno warto poruszyć również taki temat 🙂

    1. Skoro nie masz jednej rzeczy, która definiuje Twój język miłości to też dobrze! Najważniejsze, żeby o tym widzieć i dowiedzieć się jak to jest u naszej drugiej połówki 😉 ♥

  2. Bardzo, bardzo ciekawy wpis. Sama się przez moment zastanowiłam nad tym faktem. Myślę, że dla mnie ważny jest dotyk i jeszcze coś, co tu nazwane jest przysługą, ale chyba nie do końca tak to postrzegam. Bo jeżeli np. mój mąż ugotuje lub upiecze coś specjalnie dla mnie, bo wie, że za tym przepadam, to dla mnie jest to jego język miłości, ale czy jest to przysługa? Sama nie wiem, choć może tak 🙂 Ale przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz. Dla mnie językiem miłości jest czasem samo spojrzenie. I jak to zakwalifikować? Nie jest to z pewnością dotyk, a ja po takim „specjalnym” spojrzeniu wiem już wszystko 🙂 Pozdrawiam Cię cieplutko…

  3. Cenię miłość dojrzałą, gdzie ważne są nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny. Miłość to dla mnie wzajemne wspieranie się i słuchanie potrzeb drugiej strony. Bycie obok w zdrowiu i w chorobie.
    W tym roku mam 20 letnią rocznicę związku. Doceniam ten czas. Wzajemną cierpliwość, wsparcie i pokonywanie pojawiających się trudności.

  4. Ujęłaś mnie tym postem, jest bardzo refleksyjny i skłania do przemyśleń 🙂
    Język miłości, dla mnie w szczególności liczą się słowa i czyny. Okazywanie uczuć ma wiele wymiarów, ważne aby dostrzec te najpiękniejsze.
    Pozdrawiam serdecznie!

  5. U mnie składa się z tego, co wymienione + bycie po prostu dla siebie ludźmi. Nie robienie wywodów, bo druga strona chce się widzieć ze swoimi znajomymi. Podjechać po niego i odebrać go swoim autem po robocie. Być po prostu partnerką, a nie rodzicem. Uczyć się jego języka haha na początku okropnie przeżywałam naukę cyrylicy, teraz z perspektywy czasu się cieszę, że nie rozkochał mnie jakiś Arab albo Gruzin, bo ich pismo to dopiero jak rozszyfrować XD

  6. Przykrycie mnie kocem gdy zasnę na kanapie, telefon z pracy, czy gardło mnie nadal boli, przytulenie mnie, gdy pracuję przy komputerze, poczęstowanie ostatnią czekoladką z pudełka… 😉

  7. Miłość jej można o niej pisać i pisać… Ja jeszcze nie napotkałam swojej bratniej duszy a wszystko co było niestety okazało się miłosnymi mrzonkami. Jednak mam nadzieję, że i mi będzie dane zasmakować tego uczucia w pełni 🙂

  8. Jako singiel nie za bardzo mam jak się odnieść do wpisu. Nie mniej wydaje mi się, że te wszystkie elementy w miłości czy ogólniej w relacji mają znaczenie. Pytanie tylko kto w jakich proporcjach ich potrzebuje.

    Cóż, lekarka przewidziała przyszłość w pewnym sensie. Forma bez komentarza oczywiście musi zostać. Na pewno nikt nie spodziewał się, że tak szybko się wszystko skończy jeśli chodzi o walkę wujka z chorobą nowotworową.

    Pozdrawiam!

  9. u nas w „użyciu” są 4 z 5 wymienionych punktów. Ten punkt z prezentami się jakoś nie przyjął, za to słowa są w ciągłym użyciu:) bardzo dużo smsujemy z mężem, pewnie to już nie modne, ale tak to u nas jest:)

  10. Gdy przygotowywaliśmy się do ślubu Pani z Poradni Życia Rodzinnego zrobiła nam test na języki miłości, kilka pytań ABC i mi wyszło, że dotyk i wspólnie spędzony czas i to prawda.

Zostaw swój komentarz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

M A Ł G O R Z A T T