Zamek w Malborku. Ile się go zwiedza i czy warto tam pojechać?

Jakiś czas temu spełniłam swoje kolejne podróżnicze marzenia, a mianowicie razem z narzeczonym zobaczyliśmy zamek w Malborku! Już będąc dzieckiem i ucząc się o Krzyżakach na lekcjach historii ciekawiło mnie to miejsce. Cieszę się, że w końcu mogłam tam być!

Zamek w Malborku to niewątpliwie jedno z ciekawszych miejsc w Polsce, a przynajmniej pod względem historycznym i turystycznym. Jeśli tak jak ja, uwielbiacie zamki to na pewno zaciekawi Was jego historia oraz to jak wygląda w środku! O innych odwiedzonych przeze mnie zamkach możecie poczytać we wpisach: Neuschwanstein. Zamek jak bajki. lub Zamek Orawski na Słowacji.

zamek w malborku

Czy warto zwiedzić Zamek w Malborku?

Moim zdaniem TAK! Nie tylko jest to ważny punkt historyczny ale również ciekawe miejsce jeśli chodzi o architekturę czy zgromadzone eksponaty muzealne.  Bardzo podobały mi się zbroje rycerskie oraz broń, którą w tamtych czasach używano.

 

Uwielbiam oglądać rzeczy, które pamiętają „dawne czasy”. W tym zamku możemy obejrzeć sporo takich rzeczy, od mieczy po… malowidła na ścianach!

 

zamek w malborku

Co mnie najbardziej zachwyciło w zamku?

Wiem, wiem, będę się powtarzać. Zawsze piszę o „klimacie” jaki jest w danym miejscu. W tym zamku jest on również wyjątkowy. Strasznie lubię odwiedzać takie miejsca z historią. Spacerując korytarzami i salami w tym zamku można wyobrazić sobie jak żyli tamci ludzie.

zamek w malborku

Z tego co zdążyłam się dowiedzieć wszystkie (albo przynajmniej większość) zbroi to repliki, które odzwierciedlają te z dawnych lat. Muszę przyznać i pewnie Was to nie zdziwi, że mega mnie zaciekawił sposób w jaki były wykonane. Na zdjęciu powyżej jest tylko jedna z nich, na zamku można zobaczyć o wiele więcej. Naprawdę polecam!

 

Architektura i sztuka na zamku w Malborku!

zamek malbork

zamek w malborkuWnętrza i ogólny wygląd zamku naprawdę robi wrażenie. Działa bardzo na wyobraźnie i na pewno zaspokaja umysł niejednego miłośnika sztuki.

 

Ciekawostka z zamku!

zamek w malborku kulaZ góry przepraszam za jakość tego zdjęcia, niestety nie mam innego ale chciałabym podzielić się z Wami bardzo interesującą legendą, która wiąże się z tym co możecie (uda się Wam!) zobaczyć na powyższym zdjęciu.

 

Legenda mówi, że podczas oblężenia Zamku w Malborku przez wojska Króla Jagiełły została wystrzelona kula armatnia. Wojsko chciało aby sufit tego pomieszczenia zapadł się i w ten sposób chciano pokonać zakon Krzyżacki.  Podczas oblężenia w ten sali (Letni Refektarz) zgromadzona była cała starszyzna zakonna.  Udało się wycelować i kula armatnia wpadła do sali o mały włos nie uszkadzając filaru. Uderzyła w ścianę i spadła na posadzkę. Narobiła przy tym wielkiego huku. Krzyżacy uznali to za cud i dowód na opiekę Matki Boskiej. Kazali na znak tego, że zamek nigdy nie zostanie zdobyty, zamurować tę kulę w ścianie. Do dnia dzisiejszego możemy ją obserwować! Uwielbiam takie legendy!

 

Jak to się stało, że w końcu odwiedziłam Zamek w Malborku?

zamek w malborku zamek w malborkuJak już doskonale wiecie uwielbiam podróże i staram się wykorzystywać każdą okazję najlepiej jak potrafię. Tak było i w tym przypadku. Zamek w Malborku był po prostu… po drodze gdy wracaliśmy z urlopu nad morzem. Stwierdziliśmy, że to może być jedna z niewielu okazji gdy będziemy tak blisko tego miejsca.

 

Nie zważając na to, że była to niedziela… i ostatni dzień naszego urlopu, postanowiliśmy zwiedzić ten zamek. Oczywiście zapomnieliśmy o najważniejszym, żeby sprawdzić ile się go zwiedza. Jakie było nasze zdziwienie gdy usłyszeliśmy o tym, że jest to ok… 3,5 h! Dokładnie, trzy i pół godziny. Tego się nie spodziewałam. Ale wiadomo jeśli już jesteśmy pod zamkiem to nie można było go nie zobaczyć! Kupiliśmy bilet i czekaliśmy na swoją grupę z przewodnikiem. Można było również wybrać opcję z przewodnikiem audio ale akurat nie było już miejsc. Faktycznie, całe zwiedzanie (i to szybkim tempem!) trwało jakieś trzy i pół godziny. W tym czasie oczywiście z zaciekawieniem słuchałam pani przewodnik ale równocześnie starałam się zapamiętać najciekawsze miejsca z zamku, żeby później móc wrócić i zrobić sobie zdjęcie. Po „oficjalnej” części czyli zwiedzaniu z przewodnikiem mieliśmy tzw czas wolny do godziny 20. Niestety nie mogliśmy pozwolić sobie na tak długo.

 

Ostatecznie wszystkie zdjęcia na których jestem ja zostały zrobione z ok… 15 min!
Ja to jednak jestem szalona, ale jeśli się chce to wszystko się da.
Czasami trzeba tylko chcieć.

 

Odwiedziliście kiedyś Zamek w Malborku?

 

❤ Podoba Ci się wpis? Udostępnij go u siebie. ❤


KOMENTARZE

  1. Piękne zdjęcia, będą wspaniałą pamiątką po zwiedzaniu tego zamku. Byłam w Malborku kilka lat temu i wciąż jestem pod wrażeniem tej budowli.

    1. Cena za zwiedzanie z przewodnikiem to koszt około 40 zł. Można sobie wybrać czy ma to być przewodnik audio czy osoba. 🙂 Z tego co wiem to ilość audio przewodników jest ograniczona.

  2. Fantastyczna wycieczka. Ja również odwiedziłam parę lat temu zamek w Malborku i również zdziwił mnie fakt tak długiego czasu zwiedzania. Na pewno kiedyś pojadę tam jeszcze raz.
    Pozdrawiam!

  3. W Malborku byłam i owszem, ale nie potrafię sobie za wiele przypomnieć. Oglądaliśmy zamek pobieżnie. Później kupiłam zawieszkę z bursztynu. Śliczną i mam ją do tej pory.

Zostaw swój komentarz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

M A Ł G O R Z A T T