Ale czy naprawdę jest tak jak myślisz? Trochę o telewizji i internecie.

Aby odkryć jakie zmiany zaszły w tobie, najlepiej wróć do miejsca, które jest takie jak kiedyś. *

Nawiązując do poprzedniego wpisu chciałabym podzielić się z Wami moim spostrzeżeniem na temat naszego wolnego czasu. Chodzi mi tutaj o to, że wielu ludzi uważa, że spędza go „inaczej niż większość społeczeństwa”. Tacy ludzie czują się bardzo wyjątkowo. „Nie podążanie za tłumem” jest przecież takie modne. Ale czy naprawdę tak jest jak myślimy?

Kilka dni temu natrafiłam na pewien obrazek (/mem), który dał mi dużo do myślenia o tym jak spędzam swój wolny czas. Możecie znaleźć go pod linkiem: tutaj

Ile razu słyszałam od ludzi, że nie oglądają oni telewizji bo „ogłupia”, „nie ma w niej nic sensownego!”, „telewizja kłamie!”, „same reklamy!”. Ci sami ludzie bardzo chwalą sobie informacje zamieszczone w Internecie. Twierdzą nawet, że są lepsi bo przeglądają „internety” zamiast siedzieć przed telewizorem. Obrazek, który zamieściłam obok naprawdę składnia do refleksji. 
Czasami mam wrażenie, że z Internetem dzieje się to samo co z telewizją. Oczywiście nie jest to w takim samym stopniu widoczne ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to o wiele nowsze źródło informacji. 
Ja, jako człowiek, który lubi od czasu do czasu 'zagłębić się w otchłań wirtualnego świata’ muszę go troszkę obronić. Mam na to kilka poważnych argumentów.

→ W Internecie wybieramy tylko te informacje, które chcemy. 
Jest to dla mnie bardzo istotna „opcja”. Nie lubię gdy coś jest mi narzucane z góry. Ktoś może powiedzieć, że przecież telewizja oferuje mi wiele kanałów i mam w czym wybierać. Naprawdę? Nie wiem jak Wy ale ja nie raz przeżyłam chwile zwątpienia gdy przerzucając z kanału na kanał nie znalazłam nic sensownego.
→ W telewizji informacje zależą od tego co akurat znajduje się w ramówce kanału.
Zależy to przede wszystkim od ludzi, którzy pracują w danej stacji telewizyjnej. Oni decydują co będzie najlepsze dla telewidza. Patrząc na niektóre z dzisiejszych programów zastanawiam się czy oni naprawdę uważają swoich widzów za tak nieinteligentnych? Czy nie mogliby zacząć puszczać bardziej treściwe programy, które są wartościowe? Tak tylko się zastanawiam.

→ w Internecie nie musimy oglądać reklam.

Oczywiście, niektóre strony oferują taką opcję chyba, ale wtedy sami się na to zgadzamy. Istnieje też opcja zainstalowania odpowiedniej wtyczki w przeglądarce, która blokuje reklamy. Myśląc szerzej o tym temacie możemy zauważyć, że „sławni ludzie Internetu” często pokazują nam rzeczy, za które dostali pieniądze. Jest wiele filmików sponsorowanych czy postów. Jest to mniej rozwinięta forma reklamy niż w telewizji ale uważam, że tak samo skuteczna. Ludzie oglądając swojego idola, który pije napój znanej marki od razu zaczyna uważać, że może tak trzeba. Na ten temat można się bardzo szeroko wypowiedzieć. Może kiedyś zrobię o tym post. Co myślicie o tym pomyśle?

→ W telewizji reklamy są na każdym kroku.

Tego chyba nie trzeba nikomu mówić. Każdy o tym wie i nie znam osoby, która byłaby zadowolona z tego faktu. Oglądając film nie raz można zapomnieć o czym był zanim skończą się reklamy.

→ W Internecie Sami wybieramy gdzie i kiedy.

Mamy możliwość zapoznania się z interesującą nas informacją bezpośrednio w momencie, gdy akurat jest nam potrzebna. Dla mnie jest to bardzo wielka zaleta. Lubię gdy mogę sprawdzić sobie jakąś rzecz od razu. Jest to wygodne. 

→ W telewizji musimy oglądać tylko to co chcą, żebyśmy wiedzieli.

Najbardziej w telewizji denerwuje mnie fakt, że informacje ze świata są przekazywane w sposób w jaki dana stacja pracuje. Przez filtr cenzury danej stacji. Nie lubię gdy coś jest pokazywane mi w takim czy innym świetle. Chce sama ocenić czy to jest dobre czy złe. Czy nie spotkaliście się z czymś takim, że na jednym kanale dana sprawa była bardzo piętnowana, a na drugim tylko trochę albo wręcz wcale? Trochę to dziwne. 
No dobrze, ale co jeśli chodzi o vlogi czy wspomniane w poprzednim poście vlogmasy. Dla mnie jest to forma rozrywki i jeśli robi się to z głową to jest ok.
Wszystko jest dla ludzi, trzeba tylko wiedzieć jak z tego korzystać.

muzyka: Karolina Baszak – Prawdziwa Historia
* cytat: Nelson Mandela 

❤ Podoba Ci się wpis? Udostępnij go u siebie. ❤


KOMENTARZE

 1. bardzo ciekawy post, sprowadza do refleksji, ja tak samo nie przepadam za oglądaniem telewizji, nawet jak próbuje, to skaczę po kanałach i stwierdzam, że nie ma nic ciekawego

  jeśli chodzi o youtube to bardzo lubię oglądać nie jakiś gamerów, dziewczyn gadających o kosmetykach itp (oczywiście, nic do nich nie mam), ale wolę np obejrzeć sobie wideoprezentacje, maxtv, historia bez cenzury czy też 5 sposobów na, gdzie można wiele się dowiedzieć i nauczyć, które gorąco polecam!

  a dla odprężenia przeglądam właśnie facebooka, blogi i sklepy z ciuchami (zwłaszcza dla inf do mojego bloga)

  pozdrawiam! 🙂
  https://dressupwithpatt.blogspot.com/

 2. Nie sposób się nie zgodzić z tym co napisałaś. Warto pamiętać, że internet mimo swojej przewagi dostarcza nam mnóstwa niepotrzebnych informacji. Wszystko zależy od tego jak z niego korzystamy. Jeśli robimy to z głową i umiarem nie powinno być większych problemów. Wspomniałaś o punkcie widzenia, który narzuca nam telewizja. Jak najbardziej masz rację. Opinia na dany temat jest różna w zależności od stacji telewizyjnej. Również wolę neutralne informacje pozwalające mi na to, abym samodzielnie mogła podjąć stronę w poruszanym "konflikcie". Mimo, iż w dużej mierze zgadzam się z tym co napisałaś uważam, że internet także stosuje tego typu zagrania. Czym jest chwytliwy tytuł narzucający pogląd jeśli nie przeciąganiem "na swoją stronę". Moim zdaniem coraz ciężej jest nam filtrować informacje głównie dlatego, że jest ich za dużo. "Popularne" programy internetowe zaczęły przybierać tę samą formę co "popularne" programy telewizyjne. Myślę, że zarówno w internecie jak i telewizji znajdziemy coś odpowiedniego, jak i coś gorszącego i zwyczajnie głupiego. Odnosząc się do tego co napisałaś – "Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba wiedzieć jak z tego korzystać."

 3. Obrazek faktycznie mógłby obrazować niektóre osoby. 🙂 Jak dla mnie i w TV i w internecie można znaleźć coś ciekawego. Wszystko zależy od kanału i preferencji.

 4. Zgadzam się w 100 % . Tak samo jest np z monotonnością.Dużo ludzi skarży się że nic się w ich życiu nie dzieje , ale nie możemy narzekać i musimy starać się urozmaicać życie. Więc te wszystkie przekonania są poprostu złudne . Oczywiście zależy z jakiej strony na to popatrzymy .

  https://zwyczajnaminika.blogspot.com/

 5. Hmmm nie bardzo rozumiem co chciałaś przekazać wstępem.Ja nie oglądam telewizji wolę czytać książki i tak jest naprawdę.Nie robię to tylko po to żeby wyłamać się z tłumu bo to jest modne(osobiście nie przuważyłam wielkiego wyłamywania sie z tłumu).Internetu również nie używam do oglądania np.yt 😉 ;*
  Mój blog

  1. Na początku wpisu wspomniałam o "niektórych" osobach, które nie oglądają telewizji. Chodzi mi o to, że spotkalam sie z takimi ludźmi którzy sie tym chwalą i uważają sie za lepszych. Wiem, ze jest tez spore grono osób ktore nie oglada tv, bo po prostu tego nie lubi. Nie opowiadają wszystkim o tym i nie krytykują tych, ktorzy ogladaja telewizje. Takich ludzi szanuje bo każdy ma prawo robić co chce ale jednocześnie szanować zdanie innych. Mam nadzieje, że teraz bardziej mnie zrozumiałaś.

 6. Świetny post, skłania do refleksji. Osobiście też wolę Internet od telewizji, choć przyznam, że pod względem ilości reklam to zarówno Internet jak i telewizja mają ich podobnie dużo (w Internecie nie są aż tak bezpośrednie, ale co chwila można trafić na sponsorowane artykuły czy filmy na YT).

  http://crafty-zone.blogspot.com/

 7. Według mnie korzystanie z internetu jest rozsądniejsze, można łatwiej dostrzec rzeczy z różnych punktów widzenia, a telewizje zawężają strumienie informacji. W internecie można sobie wyselekcjonować to co nas interesuje, nawet jeśli są to tylko śmieszne kotki. 😉

 8. Poruszając temat telewizji mogłabym jej nie mieć, jednak ze względu na mojego chłopaka, z którym mieszkam i nie wyobraża sobie zasypiać bez włączonego tv, posiadam telewizor. Mam wrażenie, że TV chce z ludzi zrobić kompletnych idiotów, ogłupiające programy telewizyjne są już na porządku dziennym a ludzie oglądają je dla zabicia nudy, czemu by wtedy nie poczytać ciekawych książek, które wnoszą coś do naszego życia a nie cofać się w rozwoju intelektualnym. Jedyne programy jakie oglądam w TV to te z gotowaniem, gdzie mogę nauczyć się ciekawych przepisów, podróżnicze, bo jest to moja pasją oraz te o dekorowaniu domów, bo będzie to w przyszłości związane z moim zawodem. W internecie szukamy tego, co nam pasuje, nie mamy narzuconego tego co musimy oglądać, dlatego zdecydowanie wolę siedzieć przed włączonym laptopem niż telewizorem. Siedząc w internecie możemy również pogłębiać swoją wiedzę z różnych dziedzin, czytając artykuły czy oglądając filmy, niestety w tv mamy wszystko narzucone i mamy oglądać to, co aktualnie jest modne a nie to co faktycznie byśmy chcieli obejrzeć.

Zostaw swój komentarz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

M A Ł G O R Z A T T