Co to jest Prokrastynacja i jak się jej pozbyć ze swojego życia?

Chcesz coś zrobić ale Ci się nie chce. Chcesz coś osiągnąć ale nie dzisiaj. Chcesz się czegoś nauczyć ale jutro. Dlaczego tak łatwo przychodzi nam odkładanie rzeczy, które chcemy zrobić, na później? Co to jest prokrastynacja i jak wpływa na nasze życie?

Zapewne słyszeliście już o tym czym jest prokrastynacja ale może pod inną nazwą. Może dla niektórych jest to nowe słowo, ale gdy poznają jego znaczenie stwierdzą, że wcale nie jest im aż tak obce. Co to jest prokrastynacja w takim razie?co to jest prokrastynacja

 

 

Co to jest prokrastynacja?

Prokrastynacja to inaczej odwlekanie na później, przekładanie w czasie tego co chcielibyśmy zrobić. Czasami bardzo chcemy coś w życiu zrobić jednak tak naprawdę nam się nie chce. Myślimy o tym co będzie jak już to zrobimy ale tak naprawdę nic w tym kierunku nie robimy i odkładamy jak możemy czynności, które zaprowadzą nas do wymarzonego celu.

 

Prokrastynacja – dlaczego to sobie robimy?

 

Według Wikipedii

Prokrastynacja jest wynikiem rywalizacji między układem limbicznym a korą przedczołową. Układ limbiczny odpowiada za emocje i impulsywność, w tym dążenie do uzyskania natychmiastowej nagrody. Z kolei kora przedczołowa jest odpowiedzialna za koncentrację, zarządzanie sobą, własną uwagą i celami oraz za postrzeganie czasu. wikipedia.org
Chcemy czuć się dobrze… już teraz.

Wolimy robić coś co pozornie sprawia nam większą radość niż nawet osiągniecie swojego celu. W głębi serca (i umysłu!) zdajemy sobie sprawę z tego, że o wiele bardziej będziemy z siebie zadowoleni gdy skończymy projekt, nad którym mieliśmy już dawno poprawcować, niż po oglądaniu kilku odcinków nowego serialu. Z jakiejś przyczyny jednak nie raz wybieramy to drugie i cieszymy się chwilą obecną nie zwracając uwagi na to co nas omija i co sobie robimy.

 

Boimy się porażki przed tym co chcemy zrobić.

Boimy się, że nasza praca pójdzie na marne i że nie warto tak naprawdę się starać. Lęka przed porażką czasami wygrywa z nami i wolimy nic nie zrobić niż narazić się na nieprzyjemne uczucie jakim jest porażka. Czasami wydaje nam się, że nie mamy za dużo czasu aby zrobić to co planowaliśmy i po prostu odpuszczamy.

 

Lęk przed… sukcesem.

Może dziwnie to brzmi ale odwlekamy jakieś swoje działania tylko dlatego, że boimy się, że nam się uda. Boimy się tego, że będziemy wymagali od siebie wtedy jeszcze więcej, a przecież dobrze jest teraz. Nasz mózg prowadzi cały czas walkę o to czy chcemy żyć wygodnie teraz czy jednak chcemy czegoś więcej.

 

 

 

 

Prokrastynacja – jak sobie z nią poradzić?

Teraz gdy już wiemy co to jest prokrastynacja wypadałoby się również dowiedzieć co można zrobić aby jej uniknąć. Co zrobić aby robić rzeczy, które tak naprawdę chcemy robić i organizować swój czas świadomie.

 

Uświadom to sobie!

Jedną z podstawowych rzeczy na walkę z odkładaniem wszystkiego na „kiedyś” jest uświadomienie sobie tego, że tak robimy. Musimy zdać sobie sprawę, że odkładamy rzeczy, które chcemy zrobić i że to jest tylko i wyłącznie nasza decyzja. Uświadomienie sobie tego pomoże w walce z prokrastynacją.

 

Poszukaj odpowiedniej metody organizacji czasu dla Ciebie.

Ostatnio zaczęłam używać bardzo fajnej aplikacji, która pomaga mi robić rzeczy, które chce zrobić danego dnia i w określonym czasie. Aplikacja ta pozwala ustawić sobie temat czynności, którą chcemy wykonać oraz czas jaki chcemy na to poświęcić. (Jest sporo aplikacji tego typu ale ja na chwilę obecną używam: FocusTo-Do). Możemy np. poświęcić sobie 25 minut na pisanie/naukę/czytanie książek i po tym czasie aplikacja poinformuje nas, że czas się skończył. Jest  to świetna opcja i pomaga w tym aby w stu procentach skupić się na danej czynności bez konieczności ciągłego zerkania na zegarek. Mi ta metoda bardzo pomaga. Oczywiście czasami możemy przedłużyć sobie czas jeśli zdecydujemy się, że ten wyznaczony na początku jest jednak dla nas za krótki. Ta metoda pomaga w tym aby zmobilizować się do robienia tego co chcemy w określonym przez nas czasie. Sami decydujemy kiedy i gdzie włączymy sobie odliczanie.

 

Zaplanuj sobie swój cel i podziel go na małe kroczki.

Zaplanowanie sobie tego co chcemy osiągnąć na pewno nam w jakimś stopniu pomoże. Może to być nawet przeczytanie książki, która od kilku miesięcy zalega nam na półce i czeka… na odpowiedni moment. Właśnie teraz jest ten moment! (Dla zainteresowanych zostawiam również link do mojego wpisu: Jak zacząć czytać książki?).Wyznacz sobie czas jaki chcesz poświęcić na jej przeczytanie; codziennie kilka minut lub kilka minut co dwa lub trzy dni.Wydaje się niewiele ale systematyczność sprawi, że osiągniemy swój cel i wejdzie nam to w nawyk.

 

Wymyśl sobie nagrodę!

Kiedy uda Ci się wykonać to co planowałeś/planowałaś podaruj sobie nagrodę! Oczywiście nie musisz od razu wykupywać całego sklepu z ciuchami czy słodyczami, wystarczy, że z czystym sumieniem poświęcisz swój czas na oglądanie zaległego serialu lub na oglądaniu Youtube. Relaks po skończonej pracy zawsze jest najlepszy. Warto pamiętać o tym, że wykonanie zaplanowanego zadania sprawi, że w jakimś stopniu będziemy z siebie zadowoleni co przełoży się na nasze lepsze samopoczucie. Czasami samo zadowolenie z siebie jest już wielką nagrodą.

 

Wiedzieliście wcześniej o tym co to jest prokrastynacja?
Jak radzicie sobie z przekładaniem rzeczy na później?

 

 

❤ Podoba Ci się wpis? Udostępnij go u siebie. ❤


KOMENTARZE

  1. Nie wiedziała że to słowo okresla dane zachowanie, a co do samego znaczenia, wielu ludzi odkłada, aj sama staram się tego nie robić, ale mój partner całkowicie odwrotnie :0

  2. Myślę, że najważniejsze jest, aby zdać sobie sprawę, czemu chcemy coś robić lub uważamy, że powinniśmy coś zrobić. jeśli są to cele narzucone „z zewnątrz” – bo wypada, bo ktoś od nas tego wymaga – to nic dziwnego, że nie mamy motywacji, bo może to wcale nie jest coś, co powinniśmy w życiu robić. Ważne jest, aby realizować swoje własne pragnienia!

Zostaw swój komentarz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

M A Ł G O R Z A T T