Czego nie robić? Lista 3 rzeczy do „nierobienia” i moje przemyślenia.

W Internecie wielokrotnie natrafiałam na rzeczy, które warto robić aby być szczęśliwym, osiągnąć sukces lub oszczędzać. Postanowiłam trochę inaczej do tego podejść i stworzyłam listę rzeczy, których nie warto robić aby spełnić swoje postanowienia i żyć trochę „bardziej” tak jak byśmy tego chcieli. Jeśli jesteście ciekawi „czego nie robić” to zapraszam do czytania.

Ostatnio przeczytałam książkę, która podsunęła mi pomysł na ten wpis. Zaczęłam zastanawiać się nad tym jak robić więcej fajnych rzeczy i czemu czasami brakuje na to czasu. Zdałam sobie sprawę, że w ciągu dnia jest wiele rzeczy, które robimy może trochę automatycznie, z przyzwyczajenia i nie zastanawiamy się nad tym co naprawdę warto robić, a czego nie robić.

czego nie robić

Czego „nie robić”, żeby „robić więcej”?

 

Czasami brakuje nam czasu na swoje małe przyjemności i pasje. Wielu wydaje się, że w ciągu dnia nie są w stanie znaleźć chwili dla siebie. Chcą nauczyć się czegoś nowego lub zacząć regularnie ćwiczyć ale wydaje im się, że nie mają na to czasu, bo przecież tak dużo zajęć jest w ciągu dnia, którymi muszą się zająć.

 

Jak znaleźć czas na fajne rzeczy?

 

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym jak wygląda nasz dzień. Musimy zastanowić się co robimy codziennie, a co nam nie odpowiada. Jeśli chodzi o czynności, które musimy robić jak np. praca lub gotowanie czy poranna i wieczorna toaleta to oczywistym jest, że nie możemy tego wyeliminować ze swojego życia, żeby „zaoszczędzić trochę czasu”. Warto natomiast zastanowić się co robimy z pozostałym czasem, który zostaje nam pomiędzy tymi czynnościami, które musimy zrobić, a spaniem. Warto to przemyśleć i zastanowić się nad tym, czego nie robić w ciągu swojego dnia.

 

Być może jest tak, że przez kilka godzin bezmyślnie przerzucamy programy w telewizji lub błądzimy w Internecie bez większego celu. To jest istotna sprawa, bo nie od dzisiaj wiadomo, że (jak to mówią) „Telewizja to złodziej czasu”. Nie bez powodu tak się przyjęło, czasami oglądanie programów potrafi bardzo wciągnąć i zabrać nam kilka godzin z życia, które może chcielibyśmy tak naprawdę wykorzystać inaczej.

 

To co nas łączy z każdym człowiekiem na Ziemi to fakt, że każdy z nas ma 24 godziny w ciągu doby, nie mniej i nie więcej. Każdy ma tyle samo do wykorzystania. Czas poświęcony na prace czy spanie może się różnić w zależności od tego czym zajmujemy się w życiu, ale mimo wszystko warto mieć to na uwadze, że każdy niezależnie od statusu materialnego, ma tyle samo czasu w ciągu dnia co my.

 

 

 

Lista rzeczy do nierobienia

Media Społecznościowe

To dopiero złodziej czasu!  Na pewno nieraz przyłapaliście się na tym, że wyłączając jakąś aplikacje za chwile uruchomiliście ją ponownie… tak naprawdę nie wiedząc po co.

 

Telewizja

Tak jak wspomniałam już wcześniej. Ten rodzaj spędzania wolnego czasu potrafi naprawdę wciągnąć. Do tego stopnia, że nie zdajemy sobie sprawy z upływającego czasu.

 

„Internet”

Tak często można się złapać na tym, że podczas sprawdzania jednej rzeczy lądujemy w zupełnie innej części Internetu. Serfowanie po Internecie jest dobre jeśli wiemy czego od niego chcemy w przeciwnym razie może nas pochłonąć, a my stracimy swój czas, który tak naprawdę chcielibyśmy wykorzystać inaczej. Tik Tok, Youtube, czy serwisy plotkarskie… brzmi znajomo? Oczywiście nie ma w tym nic złego jeśli tylko spędzamy „tam” czas z głową i zdajemy sobie sprawę z upływającego tam czasu.

 

(zobacz też: Co to jest prokrastynacja?)

 

 

Jak znaleźć wolny czas w ciągu dnia?

 

Aplikacja do kontrolowania czasu na telefonie

Od jakiegoś czasu używam aplikacji, która pokazuje mi ile czasu dziennie spędzam na telefonie i to w dodatku z podziałem na poszczególne aplikacje. To naprawdę pomaga w tym aby zdać sobie sprawę na co przeznaczamy swój cenny czas oraz zastanowić się czy naprawdę tego chcemy. Być może nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego ile godzin dziennie przeglądamy Facebooka lub oglądamy śmieszne filmiki.

 

Zaplanuj swój wolny czas!

Jeśli masz problem z tym, że masz poczucie marnowania swojego wolnego czasu warto go zaplanować! Gdy będziesz miał/miała plan na czas, w którym możesz robić co chcesz (obojętne czy jest to godzina czy pięć dziennie) będziesz miał/miała poczucie, że robisz to co tak naprawdę chcesz i będziesz wiedzieć czego nie robić aby czuć się lepiej w swoim życiu.

 

 

Czego nie robić, aby mieć poczucie, że kontrolujemy swój wolny czas?
Jak to jest u Was? Planujecie swój czas wolny?

 

 

❤ Podoba Ci się wpis? Udostępnij go u siebie. ❤


KOMENTARZE

  1. W internecie czas mija zdecydowanie szybciej i warto być świadomym tego, ile czasu się w nim spędza i czy to coś wnosi do naszego życia + zastanowić się, jakie są nasze priorytety 🙂

  2. Czasami mam taki dzień, kiedy leżę, nie mam siły na nic i te media mnie dosłownie pożerają. Przeskakują kanały w telewizji w poszukiwaniu nie wiadomo czego, wchodzę na Instagrama i wychodzę, odświeżam go co chwilę… Staram się w ciągu dnia robić jak najwięcej, ale różnie mi to wychodzi 😀

  3. To prawda social media i telewizja to niezłe pochłaniacze czasu.
    Szczerze mówiąc odkąd rozpoczęłam zdalną naukę kompletnie nie chce mi się oglądać telewizji. Mam poczucie, że i tak dużo czasu spędzać, że tak to ujmę „siedząc”, więc najlepszym sposobem na wykorzystanie wolnych chwil jest trening bądź przygotowywanie potraw w kuchni 🙂
    Pozdrawiam serdecznie!

  4. Z internetu korzystam sporo, ale pracuję zdalnie więc nie mogę inaczej. TV oglądam rzadko, raz na kilka dni obejrzę wiadomości i to wszystko. Ogólnie planuję swój czas i staram się czerpać z życia to co najlepsze

Zostaw swój komentarz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

M A Ł G O R Z A T T