Szczerość to wada czy zaleta?

Szczerość to cecha charakteru o której nie umiem jednoznacznie powiedzieć czy jest wadą czy zaletą. Oczywiście jeśli myślimy o osobie, która jest z nami szczera i zawsze mówi prawdę, przychodzi nam na myśl, że jest to zawsze zaleta.

Czy jednak zawsze szczerość popłaca? Czytaj dalej jeśli chcesz wiedzieć co ja o tym myślę i czy da się odpowiedzieć na pytanie z tytułu.

 

Życie nauczyło mnie, żeby być szczerą. Taki jest nawet motyw przewodni tego bloga. Będę tutaj z Wami szczera dlatego nie znajdziecie tutaj „super” opinii o produktach, których ja bym Wam nigdy nie chciała polecić albo wychwalającego posta o produkcie, o którym nic nie wiem. Opis bloga (szczery blog o życiu i modzie) zobowiązuje.

 

Zastanawiając się czy szczerość jest dobra czy też nie, przypomniałam sobie o moim wpisie, który kiedyś napisałam. „Jak poznać lepiej drugiego człowieka?” Jest to post o tym, na co moim zdaniem powinniśmy zwrócić uwagę przy poznawaniu drugiej osoby. Nie ma tam mowy o szczerości dlatego postanowiłam, że to będzie pewnego rodzaju kontynuacja wspomnianego wpisu. Szczerość daje nam w jakimś stopniu również informacje o człowieku, bo czy bez szczerości można kogoś poznać?

 

Dlaczego szczerość jest zaletą?

 

Szczerość daje nam dużą wiedzę. Osoba, która mówi prawdę przekazuje nam informacje, które nam się przydadzą. Nie wiem do czego mogą przydać się kłamstwa. Jeśli chcemy kogoś poznać to chyba najważniejsze jest to żeby ta osoba mówiła o sobie tylko prawdę. Podsumowując, szczerość przydaje się nam podczas poznawania innych osób.

 

Jesteśmy odbierani przez innych jako uczciwi i prawdomówni ludzie. Nie mamy metki bajkopisarza i informacje, które przekazujemy innym są zawsze odbierane dobrze. Osoby, które słuchają opowieści z naszych ust po prostu nam ufają i wiedzą, że jesteśmy rzetelnym źródłem informacji w przeciwieństwie do wspomnianych bajkopisarzy, których chyba nikt nie lubi słuchać.

 

Przyjaźń. Nie wyobrażam sobie mieć przyjaciela, który by mnie kłamał. Może niektórzy powiedzą, że nie raz to jest lepsze. Ja uważam, że przeciwnie. Przyjaciel to osoba, która ma nam pomagać w naszych problemach i wspierać w życiowych decyzjach. Skoro ktoś myśli inaczej, a kłamie nas tylko po to bo myśli, że my chcielibyśmy to usłyszeć to chyba nie jest najlepszym przyjacielem. Po co w takim razie pytać kogoś o radę skoro i tak tylko nam przytaknie? Nie chodzi mi tutaj o tym, żeby zadawać pytanie “Co byś zrobił na moim miejscu?” tylko po prostu o szczerą rozmowę. (Wspominając już o przyjaźni napisałam kiedyś wpis  „Prawdziwych przyjaciół poznaje się… w szczęściu.„, polecam przeczytać jeśli chcecie znać moją opinię na ten temat.)

 

Dlaczego szczerość jest wadą?

 

Rozmowa o kwalifikacyjna. Na takiej rozmowie szczerość nie jest niekiedy dobrym doradcą. Na pytanie (być może) przyszłego pracodawcy dotyczącego spędzania przez Was wolnego czasu nie odpowiecie, że uwielbiacie przeglądać memy w Internecie czy spędzać długie godziny przed telewizorem. Każdy z nas będzie chciał pokazać się w tym lepszym świetle i będzie szukał czegoś co może pokazać, iż będziemy nadawać się do tej pracy.

 

Szczera opinia. Czy aby na pewno zawsze jest dobra? Ja uważam, że tak! Dlaczego więc umieściłam ten punkt w „wadach”? Już tłumaczę. Niestety spora część ludzi myli szczerość ze zwykłym chamstwem czy byciem wrednym. Uważam, że są to dwie różne sprawy. Szczerość polega na przedstawieniu swojej prawdziwej opinii, ale nie trzeba przy tym być chamem.

 

  • Weźmy taki przykład. Jesteś z koleżanką w sklepie, ona pyta się Ciebie jak wygląda w sukience, którą jest oczarowana. Co w takiej sytuacji powiesz jeśli naprawdę źle w niej wygląda i Ci się nie podoba? Powinniśmy jej w delikatny sposób odradzić zakupu. Możemy po prostu powiedzieć, że widziałaś/eś inną fajną i może ją przymierzy albo delikatnie doradzić, że może taki krój nie jest dla niej. Można również powiedzieć, że jej figura nie wygląda najlepiej. Co często jest mylone ze szczerością? Zrobienie przykrości. Jeśli na pytanie koleżanki jak wygląda, Twoja odpowiedź będzie brzmiała „Brzydko! Zdejmij ją. Jak Ty wyglądasz! W ogóle do Ciebie nie pasuje” i np. „Masz a grube nogi do takiej sukienki”. Nie jest to na pewno coś co pomoże jej w wyborze sukienki, w której będzie się dobrze czuła tylko sprawi jej przykrość. Nie na tym to polega.

 

Ok, nie można powiedzieć że szczerość zawsze jest dobra. Jak chyba zawsze, są wyjątki które potwierdzają regułę (moją, że szczerość jest dobra). Chodzi mi tutaj np. o sytuacji, w której musimy chronić siebie lub swoich bliskich. Wyobraźcie sobie sytuację w której ukrywacie kogoś bliskiego przed jakąś złą osobą, która jej szuka. Raczej na pytanie „Gdzie ona jest?” nie odpowiecie „siedzi w szafie” tylko powiecie, że nie macie pojęcia. To jest całkowicie normalne.

 

Pamiętacie takie sytuacje w szkole, w których wychowawca pyta się Was „dlaczego nie byliście w szkole „albo nauczyciel „dlaczego nie nauczyliście się na sprawdzian”? Czy odpowiadaliście zawsze szczerze? Człowiek chcąc uniknąć kary nie raz kłamie. Boi się konsekwencji jakie może ponieść. Nie uważam tego za złe ale trzeba znać umiar.

Jak u Was wygląda szczerość?
Często kłamiecie czy może nigdy?
Uważacie, że szczerość to wada czy zaleta?

 

 

TACONAFIDE – Soma

Follow my blog with Bloglovin

❤ Podoba Ci się wpis? Udostępnij go u siebie. ❤


KOMENTARZE

  1. Pięknie napisane. Dla mnie szczerość jest zaletą 🙂 zawsze wolę prawdę jakaklowiek by ona była niz zyc w zakłamaniu 🙂

  2. dla mnie szczrość zawsze była zaletą, przez na można sobie okroić grono znajomości, ale zostają tylko Ci na którym wzajemnie sobie polegamy i wszystko przymą na klatę.

Zostaw swój komentarz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

M A Ł G O R Z A T T